Στα ημιτελικά με δύο νίκες επί της Σίτι η Λίβερπουλ

Τρίτη, 10 Απριλίου 2018 23:43
UPD:23:46
REUTERS/ANDREW YATES

Η Λίβερπουλ βγήκε αλώβητη από το κάκιστο πρώτο ημίχρονο στο «Έτιχαντ», ανέβηκε στην επανάληψη και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Champions League με δύο νίκες απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.

Το 3-0 στο «Άνφιλντ» αποδείχθηκε εγγύηση για τους «κόκκινους», που νίκησαν κι εκτός έδρας με 2-1 τους «πολίτες», οι οποίοι ήταν απολύτως κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος.

Η Σίτι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ζεσούς, της ακυρώθηκε κανονικό γκολ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (ο Μανέ δεν ήταν σε θέση οφσάιντ), ενώ νωρίτερα είχε και δοκάρι με τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Ο κορυφαίος παίκτης της Λίβερπουλ φέτος, Σαλάχ, έβακε τελικά την υπογραφή του και στην έδρα της Σίτι με το πλασέ του στο 56΄, γκολ, που έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή.

Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Γκουαρντιόλα κατέρευσε και ο Φιρμίνο βρήκε την ευκαιρία στο 77΄ να γράψει το 1-2 και να δώσει θριαμβευτική χροιά στην πρόκριση της ομάδας του.