«Διπλό» σωτηρίας ο Απόλλων Σμύρνης

Τετάρτη, 04 Απριλίου 2018 21:37
UPD:21:39
INTIME SPORTS/ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ

Στην πιο κρίσιμη ίσως φάση του πρωταθλήματος ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του (1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα) και ταυτόχρονα έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη Super League.

Η εξ εναβολής αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κρίθηκε με το γκολ του Ναδάλες στο 33΄, ωστόσο, η φάση που έπαιξε κομβικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 29΄, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι.

Ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ, Πέδρο Κόντε ανέλαβε να το εκτελέσει, ωστόσο, νικήθηκε από τον Χουάντερσον και τέσσερτα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ από τον Ισπανό.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Κύργιας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης έσωσε την ομάδα του, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων διαμαρτυρήθηκε ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή.

Αυτή ήταν και η μοναδικη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη και ο Απόλλωνας πήρε σπουδαία νίκη, που ενδεχομένως να ισοβαθμεί και με σωτηρία.