UPD:15:11
REUTERS/CIRO DE LUCA

Mετά την ολοκλήρωση της 30ής αγωνιστικής η «ψαλίδα» ανάμεσα στη Γιουβέντους και τη Νάπολι άνοιξε στους 4 βαθμούς.

Προς το Τορίνο οδεύει και ο φετινός τίτλος στην Ιταλία, αφού μετά την ολοκλήρωση της 30ής αγωνιστικής η «ψαλίδα» ανάμεσα στη Γιουβέντους και τη Νάπολι άνοιξε στους 4 βαθμούς.

Για 79 λεπτά η Μίλαν κρατούσε τους «μπιανκονέρι» στο 1-1, όμως η «βέκια σινιόρα» σημείωσε δύο γκολ μέσα σε 8 λεπτά και με το τελικό 3-1 αποσπάστηκε τους «παρτενοπέι», που άφησαν δυο βαθμούς στην έδρα της Σασουόλο.

Με νίκες συνέχισαν Ιντερ και Λάτσιο, στη μάχη για μία θέση στην τετράδα του ιταλικού πρωταθλήματος, που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν πολύ εύκολα της Βερόνα με 3-0 στο «Σαν Σίρο» με δύο γκολ του Μάουρο Ικάρντι, το πρώτο εκ των οποίων πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο «Ολίμπικο», η Λάτσιο βρέθηκε να χάνει 2-1 στις αρχές του β΄ μέρους από την ουραγό Μπενεβέντο, η οποία μάλιστα έπαιζε από το 7ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πουτζόνι.

Στη συνέχεια οι «λατσιάλι» σοβαρεύτηκαν και με τρία γκολ μέσα σε ένα οκτάλεπτο «καθάρισαν» το ματς, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 6-2. Οι δύο ομάδες πλησίασαν μάλιστα την τρίτη Ρόμα, που νωρίτερα έμεινε στο 1-1 με τη Μπολόνια στο «Ρενάτο Νταλ΄ Αρα».

Αναλυτικά

• Μπολόνια-Ρόμα 1-1 (18΄ Πούλγκαρ - 76΄ Τζέκο)
  • Αταλάντα-Ουντινέζε 2-0 (68΄ Πετάνια, 74΄ Μασιέλο)
  • Κάλιαρι-Τορίνο 0-4 (61΄ Φαλκέ, 65΄ Λιάιτς, 79΄ Ανσάλντι, 87΄ Όμπι)
  • Φιορεντίνα-Κροτόνε 2-0 (3΄ Σιμεόνε, 62΄ Κιέζα)
  • Τζένοα-ΣΠΑΛ 1-1 (30΄πεν. Λαπαντούλα - 60΄ Λατσάρι)
  • Ίντερ-Βερόνα 3-0 (1΄, 49΄ Ικάρντι, 13΄ Πέρισιτς)
  • Λάτσιο-Μπενεβέντο 6-2 (19΄, 68΄ Ιμόμπιλε, 60΄ Καϊσέδο, 66΄ Ντε Φράι, 83΄ Λούκας Λέιβα, 90+1΄πεν. Λουίς Αλμπέρτο -
  •  23΄ Κατάλντι, 62΄ Γκιγιέρμε)
  • Κιέβο-Σαμπντόρια 2-1 (62΄ Κάστρο, 79΄ Χετεμάι - 26΄πεν. Κουαλιαρέλα)
  • Σασουόλο-Νάπολι 1-1 (22΄ Πολιτάνο - 80΄ αυτ. Ροτζέριο)
  • Γιουβέντους-Μίλαν 3-1 (8΄ Ντιμπάλα, 79΄ Κουαδράδο, 87΄ Κεντίρα - 28΄ Μπονούτσι)