Βόλεϊ: Στον τελικό για το πέμπτο Λιγκ Καπ ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 30 Μαρτίου 2018 23:01
UPD:23:03
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου στο κατάμεστο γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» στη Σύρο και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Αύριο, Σάββατο 31 Μαρτίου (17:00, ΕΡΤ2), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, όπως συνέβη και το 2015 στην Γλυφάδα.

Με ποιότητα στο παιχνίδι του, πολλές λύσεις, γρήγορη ανάπτυξη και υυπεροχή σε επίθεση και σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Φοίνικα που πάλεψε για να πάρει ένα σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν τη 16η σερί νίκη τους στο Λιγκ Καπ και θα έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον πέμπτο τίτλο σε επτά διοργανώσεις.

Σπουδαία εμφάνιση έκαναν για τον Ολυμπιακό οι Αλεξίεφ, Ράουβερντινκ, ενώ για άλλη μία φορά Μπέμε και Πετρέας ήταν ανίκητοι στο μπλοκ και αποτελεσματικοί στο σερβίς.