Euroleague: Άδοξη ήττα στη Μάλαγα για Ολυμπιακό

Παρασκευή, 30 Μαρτίου 2018 21:04
UPD:21:42
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Ένα δικό του παιχνίδι «κατόρθωσε» να χάσει ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε στη Μάλαγα από την ομώνυμη ισπανική ομάδα με 85-87 στην παράραση (κανονική διάρκεια 74-74), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, αποχαιρέτησαν το στόχο κατάληψης της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία, σε ένα βράδυ που ο αρχηγός τους, Βασίλης Σπανούλης, έγινε ο πρώτος σε ασίστ στην Ιστορία της διοργάνωσης.

Τη νίκη στην ισπανική ομάδα χάρισε ο Όγκουστιν, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο καλάθι 2,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να «χτίσει» αξιόλογη διαφορά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-6 και 19-14 στην πρώτη περίοδο, όμως η Μάλαγα με σερί 8-0 μετέτρεψε το 21-24 σε 29-24, ενώ στη συνέχεια «άνοιξε» κι άλλο το υπέρ της προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +16 (49-33).

Ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει άμυνα στο τρίτπο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να δεχθούν μόλις επτά πόντους και να πετύχουν 23, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο στο +2 (54-56).

Ο Γουίλτζερ με τρίποντο έδωσε στο 35΄ «αέρα» έξι πόντων στον Ολυμπιακό (63-69), ενώ νέο τρίποντο του Ρόμπερτς ανέβασε το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο +7 (67-74) στο 37΄.

Όμως, με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς που σημείωσε πέντε πόντους η Μάλαγα έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε 74-74, 1.21΄΄ πριν το τέλος. Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Τιλί με τρίποντο «έγραψε» το 76-80 για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Βατσίνσκι με τρίποντο ισοφάρισε 82-82, 1.03΄΄ για το τέλος. Η «απάντηση» ήταν άμεση, καθώς ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 82-85, 44 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Βατσίνσκι με νέο τρίποντο «έγραψε» το 85-85, 36 δεύτερα πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου αστόχησε σε προσπάθεια για δίποντο στα 14 δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ και ο Ογκάστιν έδωσε τη «χαριστική βολή» στον Ολυμπιακό στα 2,5 δευτερόλεπτα (87-85), καθώς το σουτ του Στρέλνιεκς από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.