Μπάσκετ: «Κατοστάρης» στην Αμαλιάδα ο Ολυμπιακός

Δευτέρα, 26 Μαρτίου 2018 19:20
UPD:19:28
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Ο Ολυμπιακός μετέβη στην Αμαλιάδα χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να περάσει σαν «τυφώνας» συντρίβοντας τον τοπικό Κόροιβο με 104-54, στον τελευταίο αγώνα της 20ής ημέρας.

Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στο 9΄ το σκορ ήταν 23-21 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Ακολούθησε σερί 14-0 των Πειραιωτών, που απέφερε το 37-21 για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.

Ο Κόροιβος απάντησε με 7-0 και μείωσε στους 9 στο 16ο λεπτό (28-37), όμως από τη στιγμή κατά την οποία ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει άμυνα η διαφορά άρχισε να αυξάνεται διαρκώς.

Με ένα νέο, ακόμη μεγαλύτερο σερί (23-0), η διαφορά έφτασε στο 24΄ στο +33 (64-31) και το υπόλοιπο διάστημα ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους «ερυθρόλευκους» να οικοδομούν τελικώς μια διαφορά 50 πόντων.

Βρίσκοντας άπλετο χώρο και χρόνο σήμερα, ο Μπράουν σταμάτησε στους 20 πόντους με 5 τρίποντα, άλλους τόσους είχε ο Μάντζαρης με 4 εύστοχες προσπάθειες από τα 6,75 μέτρα, 12 ο Μιλουτίνοφ και 11 ο Ρόμπερτς.

Από τους γηπεδούχους, οι μοναδικοί που προσπάθησαν ήταν οι Χάινς με 17 και Λάνγκφορντ με 14 πόντους.