Πόλο: Η Γλυφάδα αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό Κυπέλλου

Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2018 21:29
UPD:21:36
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ολυμπιακός-Γλυφάδα συνθέτουν το ζευγάρι του αυριανού (24/03) τελικού του fianl -4 κυπέλλου υδατοσφαίρισης ανδρών, που διεξάγεται στην Χίο.

Η νεαρή ομάδα του Δημήτρη Μάζη επικράτησε με 11-5 του Πανιωνίου στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης και μετά από 25 ολόκληρα χρόνια (τελευταία φορά το 1993) θα συμμετάσχει στον καταληκτικό αγώνα, με στόχο να κάνει το θαύμα και να πάρει το τρόπαιο.

Με πιεστική άμυνα και συνεχές κολύμπι, η Γλυφάδα φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα να δείξει τις διαθέσεις της. Ο Πανιώνιος δυσκολευόταν πάρα πολύ στην επίθεση και αρκετές φορές δεν μπορούσε καν να εκδηλώσει προσπάθεια, αλλά δύο μακρινά σουτ κι ένα πέναλτι του Καλαϊτζή του επέτρεψαν να είναι στα ίσια (3-3), μέχρι λίγο πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Ενα πεντάμετρο του Αλέξανδρου Παπαναστασίου έδωσε προβάδισμα στον ΑΝΟΓ στο ημίχρονο (4-3), αλλά τα πάντα κρίθηκαν στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν η Γλυφάδα πέτυχε τρία μαζεμένα γκολ σε λιγότερο από δύο λεπτά.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 6-2, 1-0