Αγγλία: Ντέρμπι Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Κυριακή, 18 Μαρτίου 2018 21:51
UPD:22:03
ICON /ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε νίκησε 2-1 στο έξτρα ημίωρο, καθώς ο Τζέιμι Βάρντι στο 76΄ ισοφάρισε το γκολ του Άλβαρο Μοράτα, με το οποίο οι «μπλε» είχαν προηγηθεί από το 42ο λεπτό. Τελικά τη λύση έδωσε ο Πέδρο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Η Τσέλσι τα βρήκε «σκούρα» στην έδρα της Λέστερ και χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Στους «τέσσερις» η Τσέλσι θα συναντήσει τη Σαουθάμπτον (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τότεναμ το άλλο ζευγάρι), που προκρίθηκε περνώντας με 2-0 από την έδρα της Γουίγκαν.

Οι «Άγιοι» άνοιξαν το σκορ στο «DW Stadium» με τον Πιερ-Εμίλ Χόιζεμπεργκ στο 62ο λεπτό και «κλείδωσαν» τη νίκη τους με τον Σέντρικ Σοάρες, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.