Bundesliga: «Πολυβόλο» η Μπάγερν

Σάββατο, 10 Μαρτίου 2018 18:42
UPD:18:59
REUTERS/MICHAELA REHLE

Με νέα επίδειξη δύναμης, η Μπάγερν διέλυσε με 6-0 το Αμβούργο και για να στεφθεί πρωταθλήτρια Γερμανίας απομένει το τυπικό της υπόθεσης.

Οκτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε (26η)  η ομάδα του Γιουπ Χάινκες προηγείται με +22 από την Σάλκε και είναι θέμα χρόνου να πανηγυρίσει έναν ακόμη τίτλο στη Bundesliga.

Οι Βαυαροί χρειάστηκαν μόλις 11 λεπτά στο πρώτο 45λεπτο για να «καθαρίσουν» το ματς, καθώς προηγήθηκαν με 3-0 στο 19΄! Το τελικό σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, αν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν αστοχούσε σε πέναλτι στο 86ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν εντός της ζώνης του υποβιβασμού, ενώ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν βασικός σε ένα ακόμη ματς και, μάλιστα, υπέπεσε στο πέναλτι που δεν μετέτρεψε σε γκολ ο Πολωνός στράικερ (έσπρωξε τον Τιάγκο Αλκάνταρα).

Στα «χαμηλά» της κατάταξης παρέμεινε και η Βόλφσμπουργκ, η οποία ηττήθηκε στη «Wirsol Rhein-Neckar-Arena» με 0-3 από τη Χοφενχάιμ, ενώ η Άουγκσμπουργκ πέρασε με 3-1 από το Ανόβερο και βελτίωσε τη θέση της.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μάιντς-Σάλκε  0-1 (55΄ Καλιγκιούρι)
Χοφενχάιμ-Βόλφσμπουργκ 3-0 (18΄ Σουλτς, 77΄ Γκνάμπρι, 80΄ αυτ. Γκιλαβογκί)
Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ 0-0
Μπάγερν Μονάχου-Αμβούργο 6-0 (8΄, 81΄ Ριμπερί, 12΄, 19΄, 90΄ πεν. Λεβαντόφσκι, 55΄ Ρόμπεν)
Ανόβερο-Άουγκσμπουργκ 1-3 (37΄ Σανέ - 26΄, 83΄ Γκρέγκοριτς, 45΄+2 Κάτσαρ)