Με διαφορά... Ράσφορντ

Τα δύο γκολ του Άγγλου στράικερ χάρισαν στη Γιουνάιτεντ τη μεγάλη νίκη (2-1) επί της Λίβερπουλ
Σάββατο, 10 Μαρτίου 2018 16:34
UPD:16:46
Action Images via Reuters/JASON CAIRNDUFF

Η διαφορά στο ντέρμπι ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στην Λίβερπουλ ήταν ο Μάρκους Ράσφορντ.

Ο Άγγλος διεθνής στράικερ ήταν «όλα τα λεφτά» για τους «μπέμπηδες» στο μεγάλο ματς της 30ής αγωνιστικής στο «Όλντ Τράφορντ» και με δύο δικά του γκολ (14΄, 24΄) οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 2-1.

Οι αδυναμίες που επέδειξε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο κέντρο της άμυνάς της ήταν «βούτυρο στο ψωμί» για τον «εκτελεστή» της Μάντσεστερ, ο οποίος μέσα σε 10 λεπτά έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ έδωσε χώρο στους «κόκκινους», οι οποίοι μπορεί να είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά δεν ήταν ουσιαστικοί στην τελική τους προσπάθεια.

Ακόμη και η μείωση του σκορ προήλθε από το αυτογκόλ του Μπεγί στο 66΄, ωστόσο, δεν έφερε κάτι περισσότερο για την Λίβερπουλ.

Στα υπόλοιπα 30 λεπτά (το ματς είχε έξι λεπτά καθυστερήσεις) οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σωστά και με το «τρίποντο» που απέσπασαν εδραιώθηκαν στην 2η θέση της Premier League, αυξάνοντας στο +5 τη διαφορά από τη σημερινή τους (10/03) αντίπαλο.