Για την υπέρβαση στην Τσεχία η ΑΕΚ

Τετάρτη, 07 Μαρτίου 2018 21:43
UPD:21:46
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Μία μεγάλη υπέρβαση καλείται να κάνει το βράδυ της 14ης Μαρτίου στην Τσεχία η ΑΕΚ, μετά την αποψινή της ήττα από τη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ (88-98), στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρησης για τους «16» του Basketball Champions League.

Το πρώτο κακό πρώτο ημίχρονο στοίχισε στην Ένωση, η οποία βρέθηκε ακόμη και στο -19 από τους Τσέχους, οι οποίοι είχαν εκνευριστική αστοχία, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, τόσο στην περιφέρεια, αλλά και μέσα στη ρακέτα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 30 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Μάνι Χάρις με 25.

Το 46-30 του πρώτου μέρους καταδεικνύει τη διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο -10 (42-52) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά δεν είχε διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν και πάλι και 67-51.

Στην τελευταία περίοδο  η Νίμπουρκ βρήκε ρυθμό και από τα 6.75 και μετά από τρία κολλητά τρίποντα οικοδόμησε μία διαφορά ασφαλείας (59-75 στο 32΄).

Προσπάθησε να «απαντήσει» η Ένωση και να επιστρέψει, μείωσε στους 7 (77-84 στο 37΄), αλλά οι εύστοχες εκτελέσεις των Τσέχων από τα 6.75 «έσβησε» κάθε όνειρο των Κυπελλούχων Ελλάδας για ανατροπή...