Αγγλία: Στη Σίτι το ντέρμπι με Τσέλσι

Κυριακή, 04 Μαρτίου 2018 23:11
UPD:05/03/2018 08:31
Action Images via Reuters/CARL RECINE

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 την Τσέλσι στο ντέρμπι της 29ης ημέρας και μετρά αντίστροφα για να επιστρέψει στην κορυφή της Premier League, καθώς σε μερικές αγωνιστικές θα είναι πρωταθλήτρια και μαθηματικά.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, όταν ο Μπερνάντο Σίλβα έστειλα την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το γκολ που έγραψε την ιστορία αυτού του παιχνιδιού.

Βίοι αντίθετοι, η Άρσεναλ ηττήθηκε 1-2 στην έδρα της Μπράιτον και, πλέον, ο στόχος της εξόδου στην Ευρώπη τη νέα αγωνιστική περίοδο θεωρείται... άπιαστος.

Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τέρματα των Ντανκ (7΄), Μάρεϊ (26΄) και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Ομπεμαγιάνγκ.