Super League: Νέα αυτοχειρία Ολυμπιακού, 1-1 ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός στο Φάληρο

Κυριακή, 04 Μαρτίου 2018 21:26
UPD:21:48

Οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν κακοί για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, όπως και με την ΑΕΚ προηγήθηκαν αλλά δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, κι έτσι δεν εκμεταλλεύτηκαν το δώρο του Αστέρα Τρίπολης, που σταμάτησε τον ΠΑΟΚ.

Ένας αδιόρθωτος Ολυμπιακός, είδε πολλές από τις ελπίδες του για την κατάκτηση του φετινού τίτλου να χάνονται μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) που παραχώρησε στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» (ο Ολυμπιακός εξέτισε την ποινή του) το παιχνίδι ήταν κακό στο μεγαλύτερο διάστημά του, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν πολλές φάσεις.

Ειδικά το πρώτο ημίχρονο, θα πρέπει να είναι από τα χειρότερα 45λεπτά στην ιστορία των δύο λαοφιλών συλλόγων. Οι δύο αντίπαλοι ήταν χωρίς ρυθμό και ποιότητα σε αυτό το διάστημα, με τον Μιραλάς, που απογοήτευσε άλλη μια φορά, να χάνει καλή ευκαιρία στο 45΄, όταν σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 49΄ ο Βέλγος έκανε νέο σουτ αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ και μετά την εκτέλεσή του ο Ένχελς βρήκε την μπάλα με τον ώμο και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στο 60΄ ο Οικονόμου ξεκίνησε να τραβά από τη φανέλα Ανσαριφάντ, ο Ιρανός έπεσε στην περιοχή κι ο Ευαγγέλου έδειξε τα 11 μέτρα κι απέβαλε τον αμυντικό του Παναθηναϊκού, με τον Φορτούνη, που είχε μπει αλλαγή, να ευστοχεί για το 1-0 και το όγδοο φετινό τέρμα του.

Στο 86΄ ο Ένχελς ανέτρεψε οριακά εκτός περιοχής τον Ινσούα, με τον διαιτητή Ευαγγέλου να δείχνει και πάλι την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουνιέ, ο οποίος ξεγέλασε τον Προτό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.