Super League: Νίκησε Ξάνθη, πάει Ευρώπη ο Ατρόμητος

Σάββατο, 03 Μαρτίου 2018 21:32
UPD:21:39
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε με 1-0 και εξασφάλισε διαφορά 14 βαθμούς διαφορά από την αποψινή αντίπαλό της, που ήταν πάντως ανταγωνιστική.

Στα «σαλόνια» της Ευρώπης θα βρίσκεται τη νέα αγωνιστική περίοδο ο Ατρόμητος, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Ξάνθης στο Περιστέρι, για την 24η αγωνιστική.

Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα καλό και οι ευκαιρίες λίγες, αλλά στην πρώτη καλή φάση οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Στο 17΄ και ύστερα από ωραία ομαδική ενέργεια ο Ντάουντα με κεφαλιά έγραψε το 1-0, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Στο 23΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Γέντρισεκ έβγαλε έτοιμο γκολ στον Μπρίτο, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Ατρόμητου να χάσει μια ευκαιρία... άχαστη: ο Καρασαλίδης μετά από εκτέλεση φάουλ βρέθηκε ένα μέτρο από την εστία, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα!

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 86΄ και ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους: ο Μπρούνο έκανε την προβολή από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.