Βόλεϊ: Στον τελικό για την 8η «κούπα» ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 02 Μαρτίου 2018 20:49
UPD:20:57
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

Εύκολα ή, δύσκολα ο Ολυμπιακός αναμενόταν ότι θα περνούσε στον τελικό του final 4 Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών, όπως κι έγινε.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στον πρώτο ημιτελικό της Σαντορίνης και αύριο (3/03) θα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τον 8ο τίτλο τους στη διοργάνωση (στον άλλο αποψινό ημιτελικό αναμετρώνται, Ηλυσιακός-Πανναξιακός).

Η ομάδα του Κοβάσεβιτς δυσκολεύτηκε απέναντι στην ομάδα που φιλοξενεί το τουρνουά, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στις... λεπτομέρειες.

Το ματς πήγε στο 23-23, μετά στο 24-24, μπλοκ της Νιέμερ στην Εμμανουηλίδου (25-24), επίθεση της Μέρκοβα (25-25), άουτ της Χίππε (25-26), άουτ της Πότοκαρ (26-26), μπλοκ στην Πότοκαρ (27-26) και άσος της Νιέμνερ (28-26).

Τα σετ: 25-21,  28-26,  22-25, 25-21