Premier League: Επιβλητική νίκη η Λίβερπουλ

Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2018 18:58
UPD:19:28
Action Images via Reuters/CARL RECINE

Εμφατική νίκη με 4-1 επί της Γουέστ Χαμ πέτυχε η Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» και προσωρινά πέρασε στην 2η θέση της Premier League μετά από 28 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δε συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στα «σφυριά». Προηγήθηκε με τον Τσαν στο πρώτο 45λεπτο και στη συνέχεια με τους «συνήθεις ύποπτους», Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνο, η ο,μάδα του Γιούργκεν Κλοπ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της.

Η Μπόρνμουθ με δύο γκολ στα τελευταία 10 λεπτά «έσωσε την παρτίδα» απέναντι στην Νιουκάστλ (2-2), που έχει προηγηθεί με 2-0, ενώ η Γουέστ Μπρομ απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να παραμείνει στην κατηγορία μετά την εντός έδρας ήττα (1-2) από την Χάντερσφιλντ.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Λέστερ-Στόουκ Σίτι 1-1 (70΄αυτ. Μπάτλαντ - 43΄ Σακίρι)
Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 2-2 (80΄ Σμιθ, 89΄ Γκόσλινγκ - 17΄,45΄ Γκέιλ)
Μπράιτον-Σουόνσι 4-1 (18΄πεν.,69΄ Μάρεϊ, 73΄ Νοκέρ, 90΄ Λοκαντία - 85΄ Εϊμπραμ)
Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 1-1 (67΄ Μπαρνς - 90΄ Γκαμπιαντίνι)
Λίβερπουλ-Γουέστ Χαμ 4-1 (29΄ Τσαν, 51΄ Σαλάχ, 57΄ Φιρμίνο, 77΄ Μανέ - 59΄ Αντόνιο)
Γουέστ Μπρομ-Χάντερσφιλντ 1-2 (64΄ Ντόουσον - 48΄ Βαν Λα Πάρα, 56΄ Μουνιέ)