Ακόμη σκοράρει ο Αγουέρο

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018 21:32
UPD:21:37
REUTERS/ANDREW YATES

Σε... τρελή βραδιά είχε τον Κουν Αγουέρο η Μάντσεστερ Σίτι και διέλυσε με 5-1 την Λέστερ στο «Ετιχαντ».

Οι «αλεπούδες» άντεξαν για ένα ημίχρονο απέναντι στους σχεδόν βέβαιους πρωταθλητές της Premier League (1-1), αλλά όταν... πήρε μπροστά ο Αργεντινός επιθετικός τίποτα δεν ήταν δυνατό να τον σταματήσει.

Τέσσερα γκολ πέτυχε το δεύτερο μέρος ο διεθνής στράικερ των «πολιτών» μετατρέποντας το «εύθραυστο» σκορ του α΄ 45λεπτου, σε εμφατική νίκη για το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Το τελικό 5-1 έφερε τη Σίτι στο +16 από τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ και ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου. Να σημειωθεί ότι με τη Λέστερ αγωνίστηκε στο τελευταίο ημίωρο ο Ριγιάντ Μαχρέζ, που το τελευταίο διάστημα απείχε από τις προπονήσεις της ομάδας, δυσαρεστημένος από το γεγονός ότι δεν παραχωρήθηκε τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο στην αποψινή αντίπαλο της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής της Premier League:

Τότεναμ-Αρσεναλ 1-0 (49΄ Κέιν)
Εβερτον-Κρίσταλ Πάλας 3-1 (46΄ Σίγκουρντσον, 51΄ Νιασέ, 75΄ Ντέιβις - 83΄πεν. Μιλιβόγεβιτς)
Στόουκ Σίτι-Μπράιτον 1-1 (68΄ Σακίρι - 32΄ Ισκιέρδο)
Σουόνσι-Μπέρνλι 1-0 (81΄ Κι)
Γουέστ Χαμ-Γουότφορντ 2-0 (38΄ Ερνάντες, 78΄ Αρναούτοβιτς)
Μάντσεστερ Σίτι-Λέστερ 5-1 (3΄ Στέρλινγκ, 48΄, 53΄, 77΄, 90΄ Αγουέρο - 24΄ Βάρντι)