Δεν έχει αντίπαλο στην Ελλάδα ο Ολυμπιακός (11-3 την Βουλιαγμένη)

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018 17:47
UPD:17:53
Eurokinissi Sports/ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

«Έπνιξε» και την Βουλιαγμένη ο Ολυμπιακός (11-3) στο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών του πόλο.

Η ομάδα του Λαιμού δεν πρόβαλλε καμία αντίσταση, έστω κι αν η αναμέτρηση διεξήχθη στην έδρα της, όπου είναι αρκετά δυνατή. Από την αρχή του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι δεν είχαν σκοπό να επιτρέψουν στο ΝΟΒ να πιστέψει στο θετικό αποτέλεσμα και προηγήθηκαν 3-0 και 5-1 στο ημίχρονο.

Η διαφορά μεγάλωσε στο τρίτο 8λεπτο (7-1), στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έγινε το 8-1 και από κει και πέρα οι Πειραιώτες κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με +8 (11-3).

Ο Γεννηδουνιάς με 4 γκολ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ 3 σημείωσε ο Δερβίσης και 2 ο Φουντούλης. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής της Α1 (όλα τα υπόλοιπα ματς είχαν διεξαχθεί την περασμένη Τετάρτη (7/02):

Εθνικός-ΠΑΟΚ 2-7, ΝΟ Χανίων-Υδραϊκός 8-8, ΝΟ Χίου-ΟΦΗ 21-5, ΑΝΟ Γλυφάδας-Απόλλων Σμύρνης 14-8, Πανιώνιος-Παλαιό Φάληρο 6-9, Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός 3-11.