Γερμανία: Ονειρεμένο ντεμπούτο Μπατσουαγί στη Ντόρτμουντ

Παρασκευή, 02 Φεβρουαρίου 2018 23:50
UPD:23:55
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Καλύτερο ντεμπούτο στη νέα ομάδα του δεν θα μπορούσε να κάνει ούτε επί... παραγγελία ο Μισί Μπατσουαγί, που με δύο γκολ οδήγησε την Ντόρτμουντ σε νίκη με 3-2 επί της Κολονίας, στο «Energie Stadion», στο εναρκτήριο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής.

Στο 35ο λεπτό ο Βέλγος επιθετικός άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά μετά την ισοφάριση του Τσόλερ στο 60΄, έδωσε νέο προβάδισμα στους Βεστφαλούς.

Τα «κριάρια» δεν τα παράτησαν πάντως και ισοφάρισαν εκ νέου στο 69΄, με κεφαλιά του Μερέ, αλλά στο «ροντέο» που ακολούθησε η Ντόρτμουντ ευτύχησε να σκοράρει άλλη μια φορά, με τον Σίρλε στο 84΄, ενώ στο 85΄ ο Παπασταθόπουλος με αυτοθυσία αποσόβησε μια τρίτη ισοφάριση.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στους 34 βαθμούς και τη δεύτερη θέση, μαζί με Λειψία, Λεβερκούζεν και Σάλκε που έχουν αγώνα λιγότερο, ενώ η Κολονία έμεινε στους 13 βαθμούς και την τελευταία θέση.