Αγγλία: «Αγριόκυκνοι» στην Ουαλία

Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2018 23:54
UPD:31/01/2018 00:00
EPA/DIMITRIS LEGAKIS

Η Σουόνσι, που δίνει τον υπέρ πάντων αγώνα για την αποφυγή του υποβιβασμού, προσγείωσε ανώμαλα την Άρσεναλ, της οποίας επικράτησε 3-1 στο «Λίμπερτι», στο πλαίσιο της (εμβόλιμης) 25ης αγωνιστικής στην Premier League.

Οι «κύκνοι», που με το τρίποντο βγήκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, δεν σοκαρίστηκαν από το γκολ του Νάτσο Μονρεάλ στο 33΄, αλλά απάντησαν άμεσα με τον Σαμ Κλούκας στο επόμενο λεπτό, προσπέρασαν με τον Τζόρνταν Αγιού στο 61΄ και κλείδωσαν τη νίκη με το δεύτερο τέρμα του Κλούκας, στο 86ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ, αντίθετα, ήταν πιο… υποψιασμένη στο «Τζον Σμιθ΄ς» της Χάντερσφιλντ και κατόρθωσε να φύγει νικήτρια με 3-0, χάρη στα γκολ των Εμρέ Τσαν (33΄), Ρομπέρτο Φιρμίνο (45΄) και Μοχάμεντ Σαλάχ (78΄ πέναλτι).

Το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε στους 50 βαθμούς και μοιράζεται την τρίτη θέση με την Τσέλσι, με αγώνα περισσότερο, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 24 και βρίσκονται μόλις στο +1 από τη… διακεκαυμένη ζώνη (14οι).

Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας, τέλος, έμειναν στο 1-1 στο «Λόντον Στέντιουμ». Το σκορ άνοιξαν στο 24΄ οι φιλοξενούμενοι με τον Κριστιάν Μπεντέκε, αλλά ο Μαρκ Νομπλ ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 43΄.

Τα «σφυριά» βρίσκονται στη 10η θέση με 27 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Κρίσταλ Πάλας που ακολουθεί δυο θέσεις πίσω.