Super League: Νίκη με ανατροπή για τη Ξάνθη

Κυριακή, 28 Ιανουαρίου 2018 19:30
UPD:19:38
Eurokinissi Sports/ΤΣΟΥΤΣΑΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Λεβαδειακό, η Ξάνθη κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να φύγει νικήτρια με 2-1 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Οι γηπεδούχοι παρότι μπήκαν δυνατά στο ματς και απείλησαν δύο φορές (22΄ και 29΄) με τον Γέντρισεκ, δέχθηκαν γκολ στο 30΄ από τους Βοιωτούς, στην πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στο ματς. Σκόρερ της ομάδας του Ανιγκό ήταν ο Γιουσούφ, που πλάσαρε εύστοχα τον Ζίβκοβιτς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, είχαν μια καλή ευκαιρία στο 54΄ και πάλι με τον Γέντρισεκ, ενώ τρία λεπτά αργότερα έφθασαν στην ισοφάριση με δυνατό αριστερό σουτ του Ντε Λούκας μέσα από την περιοχή. Πιο επιθετική η Ξάνθη θα φθάσει στο 2-1 με τον Φασίδη στο 63΄, ο οποίος σκόραρε από κοντά σε σέντρα του Ντουρίτσκοβιτς.

Η Ξάνθη με τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στην 5η θέση με 27 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στην 9η με 21β.