Serie A: Αντέχει στην πίεση της Γιουβέντους η Νάπολι

UPD:23:50
REUTERS/CIRO DE LUCA

Νάπολι-Μπολόνια  3-1 (5΄αυτ. Εμπαγέ, 37΄πεν., 59΄ Μέρτενς - 1΄ Παλάσιο)

Παρά την ασφυκτική πίεση που ασκεί η Γιουβέντους, η Νάπολι δε λέει να αφήσει την κορυφή της Serie A.

Οι «παρτενοπέι», αν και βρέθηκαν να χάνουν στο «Σαν Πάολο» από τη Μπολόνια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, «απάντησαν» με τρία γκολ (δύο από τον Μέρτενς» και με 3-1 διατηρήθηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ονειρικό ντεμπούτο στη Serie A έκανε ο Γιάγκος Βούκοβιτς, ο οποίος από τα... αζήτητα του Ολυμπιακού βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα της Βερόνα, σκοράροντας μάλιστα στο 11ο λεπτό, ανοίγοντας το δρόμο της Ελλάς για το θριαμβευτικό 4-1 επί της Φιορεντίνα μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Ντεμπούτο έκανε και ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης με την φανέλα της Κάλιαρι. Ο Έλληνας αριστερός μπακ πέρασε ως αλλαγή στο 63΄ και βοήθησε την ομάδα του να πάρει... ηρωική ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Κροτόνε, παίζοντας από το τέλος του ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πιζακάνε.