Πόλο: Πρώτος ο Ολυμπιακός, αποκλείστηκε ο ΝΟΒ

Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018 13:43
UPD:15:12
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος δεν συνάντησαν αντίσταση από τις Ιταλίδες κα έφτασαν στο ευρύ 12-1 από το πρώτο ημίχρονο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν πιο χαμηλό ρυθμό, όμως πέτυχαν ακόμη πέντε γκολ φτάνοντας στο τελικό 17-3.

Με το απόλυτο των νικών ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη β΄ προκριματική φάση της Ευρωλίγκας Γυναικών ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της Μεσίνα με 17-3 στο κολυμβητήριο του Πειραιά «Πέτρος Καπαγέρωφ».

Από τέσσερα γκολ πέτυχαν Ασημάκη και Βασιλική Πλευρίτου, ενώ το συγκρότημα του Χάρη Παυλίδη έφτασε τους εννέα βαθμούς και προκρίθηκε πανηγυρικά ως πρώτο στα προημιτελικά.

Αντίθετα, η Βουλιαγμένη αποκλείστηκε από τη συνέχεια καθώς δε βρήκε τη νίκη που χρειαζόταν απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Κίρισι, από την οποία ηττήθηκε με 9-11.

Το έργο της ομάδας της Αλεξίας Καμμένου ήταν δύσκολο, ωστόσο οι πολίστριές της ανταποκρίθηκαν πολύ καλά ως την τρίτη περίοδο και έφτασαν να προηγούνται με 6-5.

Όμως, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δίλεπτο οι Ρωσίδες γύρισαν το παιχνίδι σε 8-6, με την ελληνική ομάδα να αφήνει να περάσουν ανεκμετάλλευτες αρκετές αποβολές των αντιπάλων.

Η Κίρισι προκρίθηκε μαζί με την Ούιπεστ στην επόμενη φάση, αφήνοντας τρίτο το ΝΟΒ, για τον οποίο από τρία γκολ πέτυχαν Ξενάκη και Διαμαντοπούλου, όσα και η Ζούμπκοβα για την Κίρισι.