Αγγλία: Εκτελεστής της Νιούκαστλ ο Αγουέρο

Σάββατο, 20 Ιανουαρίου 2018 21:37
UPD:21:49
Action Images via Reuters/LEE SMITH

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Αργεντινός σταρ των «Πολιτών» έχει σημειώσει 14 γκολ στην καριέρα του εναντίον της Νιούκαστλ, ενώ μόνο ο Γουέιν Ρούνι έχει περισσότερα (15)!

Ο Σέρχιο Αγουέρο είναι ο μόνιμος... εφιάλτης της Νιούκαστλ κι αυτό αποδείχθηκε και απόψε, αφού με δικό του χατ-τρικ η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε εύκολα 3-1 και διατήρησε τη διαφορά των 12 βαθμών που τη χωρίζει από τη Γιουνάιτεντ.

Με γκολ του Αντονί Μαρσιάλ στο 54ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με νίκη (1-0) από την έδρα της Μπέρνλι και παραμένει στη δεύτερη θέση της Premiership μετά από 24 αγώνες.

Η Άρσεναλ συνέτριψε 4-1 την Κρίσταλ Πάλας πετυχαίνοντας 4 γκολ στα πρώτα 22 λεπτά (!), ενώ η Έβερτον έμεινε στο 1-1 με την Γουέστ Μπρομ, στο ντεμπούτο του Θίο Γουόλκοτ, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στο γκολ των γηπεδούχων.

Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν ήταν βασικός με τη Γουότφορντ στην ήττα (0-2) από τη Λέστερ, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Χοσέ Χολέμπας. Τρίτη παραμένει η Τσέλσι που νίκησε εκτός έδρας την Μπράιτον με 4-0.

Αναλυτικά:

• Μπράιτον-Τσέλσι 0-4 (3΄, 77΄ Αζάρ, 6΄ Γουίλιαν, 89΄ Μόουζες)
  • Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 4-1 (6΄ Μονρεάλ, 10΄ Ιβόμπι, 13΄ Κοσιελνί, 22΄ Λακαζέτ - 78΄ Μιλιβόγεβιτς)
  • Μπέρνλι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (54΄ Μαρσιάλ)
  • Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 1-1 (70΄ Νιάσε - 7΄ Ροντρίγκεζ)
  • Λέστερ-Γουότφορντ 2-0 (39΄ πεν. Βάρντι, 90΄+1 Μαχρέζ)
  • Στόουκ Σίτι-Χάντερσφιλντ 2-0 (53΄ Άλεν, 69΄ Ντιούφ)
  • Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ 1-1 (73΄ Ερνάντες - 71΄ Φρέιζερ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 3-1 (34΄, 63΄ πεν., 83΄ Αγουέρο - 67΄ Μέρφι)