Εμφατική πρόκριση ο ΠΑΣ Γιάννινα, ανώδυνη ήττα η ΑΕΛ

Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018 19:46
UPD:19:50
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Με πανηγυρικό τρόπο πέρασε στους «8» του Κυπέλλου ο ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ στην κλήρωση της 15ης Ιανουαρίου θα βρίσκεται και η ΑΕΛ, παρά την ήττα της στη Ξάνθη.

Οι Ηπειρώτες παρά την ήττα τους από τον Λεβαδειακό στο πρώτο ματς (0-1), κατάφεραν  να επικρατήσουν με 4-0 στους «Ζωσιμάδες» και να περάσουν στους «8» της διοργάνωσης με πανηγυρικό τρόπο.

Σκόρερ των γηπεδούχων, που ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης από τους Βοιωτούς, ήταν οι Τζημόπουλος (30΄), Κόντε (38΄, 79΄) και Γαρουφαλιάς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ανώδυνη ήττα η ΑΕΛ

Σε ένα επεισοδιακό ματς στα Πηγάδια, όπου σημειώθηκαν τρεις αποβολές (δύο για την ΑΕΛ και μία για τους Ακρίτες), η Ξάνθη επιβλήθηκε με 2-0 των Θεσσαλών, αλλά το 3-0 του πρώτου αγώνα έδωσε το «εισιτήριο» στους «βυσσινί».

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό με την κεφαλιά του Μελιόπουλου, ενώ στο 62΄ ο Σιλά «έγραψε» το 2-0 για την Ξάνθη.