Κύπελλο Ελλάδας: Άνετα στους «8» ΠΑΟΚ και Πανιώνιος

Τρίτη, 09 Ιανουαρίου 2018 20:35
UPD:21:51
INTIME SPORTS/ΣΙΑΡΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

«Σφράγισαν» την πρόκρισή τους στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος με τις σημερινές νίκες τους επί των Τρικάλων (2-1) και ΟΦΗ (1-0) αντίστοιχα.

Μετά το 5-1 του πρώτου αγώνα με τους Θεσσαλούς, ο «Δικέφαλος του βορρά» είχε ουσιαστικά «κλειδώσει» την πρόκμριση από το πρώτο ματς. Σήμερα στην Τούμπα δεν χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα και με πρωταγωνιστή τον Πρίγιοβιτς κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις επιτυχίες του εις βάρος της ομάδας από την Football League.

Στο 78΄ ο Πρίγιοβιτς άνοιξε το σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 89΄, όταν ο Σιαμπάνης απέκρουσε την κεφαλιά του Γροντή, ισοφάρισαν με το σουτ του Μιλοσάβλιεφ (90+2΄). Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κοτσώνη και ο Πρίγιοβιτς από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 (90+4΄).

Έχοντας το αβαντάζ του 2-0 του πρώτου αγώνα, ο Πανιώνιος πέρασε με νίκη και από το «Γεντί Κουλέ» επικρατώντας του ΟΦΗ με 1-0, χάρις στο γκολ του Σπιριντόνοβιτς στο 28ο λεπτό.