Ισπανία: Ακάθεκτη η Μπαρτσελόνα

Κυριακή, 07 Ιανουαρίου 2018 23:37
UPD:08/01/2018 09:40
REUTERS/ALBERT GEA

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν 3-0 σημειώνοντας δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο, με τον Μέσι να ανοίγει το σκορ στο 12΄, τον Σουάρες να διπλασιάζει στο 38΄ και τον Παουλίνιο να δίνει θριαμβευτική χροιά στις καθυστερήσεις. Τ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου η πρωτοπόρος του ισπανικού πρωταθλήματος να φτάσει σε μια επαγγελματική νίκη απέναντι στη Λεβάντε.

Το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε, που παραμένει αήττητο στη Liga μετρώντας 15 νίκες και 3 ισοπαλίες, άνοιξε εκ νέου τη διαφορά από τη δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης στους 9 βαθμούς.

Σε ένα πεντάλεπτο και συγκεκριμένα στο διάστημα από το 33ο έως το 38ο λεπτό συμπυκνώθηκε η μεγάλη δράση στον αγώνα της Θέλτα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έληξε ισόπαλος 2-2 στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο.

Οι Γαλιθιανοί άνοιξαν το σκορ με τον Ντάνιελ Βας στο 33΄ αλλά η «βασίλισσα» ευτύχησε να ξαναβρεί σε μεγάλη μέρα, ύστερα από καιρό, τον Γκάρεθ Μπέιλ, που ισοφάρισε στο 36΄ και σκόραρε εκ νέου στο 38΄.

Ο Ιάγκο Άσπας νικήθηκε από τον Κέιλορ Νάβας στο 72΄, στο πέναλτι που εκτέλεσε, αλλά στο 82΄ ο Μαξιμιλιάνο Γκόμες έσωσε έναν πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του.