Super League: Κορυφή με «πεντάρα» ο ΠΑΟΚ

Σάββατο, 06 Ιανουαρίου 2018 19:08
UPD:22:14
INTIME SPORTS/ΣΙΑΡΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Οι Βοιωτοί δυσκόλεψαν τους γηπεδούχους μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το τέλος του οποίου βρήκε τους παίκτες του Λουτσέσκου μπροστά με 1-0 χάρις στο γκολ του Μάτος στο 18΄, κι ενώ ο 41΄ ο Γιακουμάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, πλασάροντας άουτ στην κίνηση.

Εορταστικός περίπατος ανήμερα των Θεοφανείων ήταν ο αποψινός αγώνας του ΠΑΟΚ με τον Λεβαδειακό, τον οποίο ο «Δικέφαλος» συνέτριψε με 5-0 στην Τούμπα για τη 16η αγωνιστική, στο πρώτο παιχνίδι των ομάδων για το 2018.

Στο δεύτερο μισό, όμως, ένας εξαιρετικά αποτελεσματικός ΠΑΟΚ «καθάρισε» το παιχνίδι πριν καν συμπληρωθεί μια ώρα από την έναρξή του.

Στο 48΄ ο Κάμπος πήρε όλες τις κόντρες έξω από την περιοχή κι «εκτέλεσε» τον Επασί, στο 57΄ ο Πρίγιοβιτς σκόραρε σε άδεια εστία παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την προσωρινή απόκρουση στο σουτ του Λημνιού, στο 59΄ ο Κάμπος «έγραψε» το 4-0 και στο 89΄ ο Πρίγιοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 11 μέτρα.

Ο ΠΑΟΚ, που είχε να σημειώσει τέσσερα γκολ στον Λεβαδειακό από το 1988 (4-1 το σκορ τότε), έφτασε στους 34 κι ανέβηκε στην πρώτη θέση, με τον Ολυμπιακό να παίζει αύριο στη Λάρισα, ενώ οι «πράσινοι», που έχασαν στις καθυστερήσεις τον Τσαμπούρη με «σκόπιμη» δεύτερη κίτρινη κάρτα, παρέμειναν στους 18 και την όγδοη θέση.