Αγγλία: Ο Φαν Ντάικ ξεκίνησε την... απόσβεση

Σάββατο, 06 Ιανουαρίου 2018 00:01
UPD:00:06
EPA/PETER POWELL

Ονειρικό ήταν το ντεμπούτο του Φαν Ντάικ στη Λίβερπουλ, που πλήρωσε το ποσό-ρεκόρ (για αμυντικό) των 85 εκ. ευρώ για να τον αποκτήσει από τη Σαουθάμπτον.

Με το γκολ του 26χρονου Ολλανδού στόπερ στο 84΄ οι «κόκκινοι» νίκησαν 2-1 την Έβερτον στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ και προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε προηγηθεί με πέναλτι του Μίλνερ στο 35΄, αλλά ο Σίγκουρντσον στο 67΄ έφερε το ματς στα ίσια. Η Λίβερπουλ συμπλήρωσε έτσι 16 παιχνίδια αήττητη απέναντι στην Έβερτον.

Για 84 λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα έβρισκε σκούρα απέναντι στην Ντέρμπι, αλλά κατάφερε στο τέλος να σημειώσει δύο τέρματα και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (2-0).

Ο Λίνγκαρντ με υπέροχο γκολ στο 84΄ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη,, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκάκου τελείωσε οριστικά τον αγώνα.