Η Γιουβέντους «σκότωσε» τη Ρόμα

Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2017 23:59
UPD:24/12/2017 15:49
REUTERS/STRINGER

Μια ρεαλιστική και αποτελεσματική Γιουβέντους, νίκησε 1-0 τη Ρόμα στο Τορίνο και συνεχίζει την κούρσα τίτλου με τη Νάπολι, αφήνοντας ουσιαστικά τους «τζαλορόσι» εκτός διεκδίκησης.

Τον αγώνα έκρινε ένας πρώην παίκτης της Ρόμα, ο Μεχντί Μπενατιά, που σκόραρε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης στο 18΄, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του ίδιου.

Οι «τζαλορόσι», με τον Μανωλά βασικό, αντέδρασαν κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο 27΄, όταν ο Σέζνι σταμάτησε τον Ελ Σαραουί.

Η Ρόμα είχε δοκάρι σε εναέριο βολέ του  Φλορέντσι στο 80', ενώ ο Σέζνι απέτρεψε το 1-1 αποκρούοντας στο ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Σικ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, κι ενώ στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου το σουτ του Πιάνιτς κατέληξε στο δοκάρι του Άλισον.

Η «Γιούβε» έφτασε στους 44 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την πρωτοπόρο Νάπολι, ενώ οι πρωτευουσιάνοι έμειναν στους 38 και είναι τέταρτοι.