Αγγλία: Premier League είναι μόνο μία

Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2017 00:04
UPD:16:16
EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Άρσεναλ και Λίβερπουλ διαφήμισαν το ποδόσφαιρο στο «Εμιρέιτς», στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στην Αγγλία. Οι δύο «κόκκινοι» (με πορτοκαλί η ομάδα του Κλοπ) αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, ύστερα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τα «άχαστα» στο πρώτο ημίχρονο. Μόνο ο Φιρμίνο απώλεσε τρεις κλασικές ευκαιρίες, ενώ μετά το 0-1 από τον Κουτίνιο (26΄), που σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premier League με το κεφάλι, οι Σαλάχ και Μανέ είχαν νέες σπουδαίες στιγμές.

Όταν ο Αιγύπτιος διπλασίασε, στο 52΄, τα πάντα φάνηκε να τελειώνουν για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, μόνο που με τη Λίβερπουλ δεν πλήττεις ποτέ... Ένα λεπτό αργότερα ο Σάντσες μείωσε και στο πεντάλεπτο που ακολούθησε η Άρσεναλ έφτασε στην ανατροπή με τους Τσάκα (55΄) και Οζίλ (58΄).

Τελικά τα... προσχήματα για τους φιλοξενούμενους έσωσε ο Φιρμίνο, που νίκησε τον Τσεχ στο 71΄ και γλίτωσε την ομάδα του από ακόμη ένα κάζο.