Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2017 21:20
UPD:21:43
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Η κόπωση από την υπερπροσπάθεια απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά και τις απουσίες, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, όμως ό,τι για τους άλλους θα χρησίμευε ως άλλοθι ο Ολυμπιακός απλά δεν το χρειάζεται.

Η πειραϊκή ομάδα πέρασε νικηφόρα από την Πόλη για δεύτερη φορά φέτος, καθώς μετά τη Φενέρμπαχτσε υπέταξε απόψε και την Αναντολού Εφές, νικώντας με 61-58 το συγκρότημα του Αταμάν.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 11 νίκες σε 14 αγώνες στην Ευρωλίγκα, σημείωσαν το πέμπτο «διπλό» και, φυσικά, παραμένουν πρώτοι, συγκατοικώντας στην κορυφή με την ΤΣΣΚΑ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο επιμέρους σκορ 11-4 που έτρεξαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα τελευταία λεπτά του, όταν με μπροστάρηδες Σπανούλη, Παπαπέτρου και ΜακΛιν ξεπέρασαν όλες τις δυσκολίες και βοήθησαν τον Ολυμπιακό να αλώσει για πολλοστή φορά το «Σινάν Ερντέμ».

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί στα ξεκινήματα της πρώτης και τέταρτης περιόδου, έκαναν λάθη και είχαν πρόβλημα συγκέντρωσης λόγω της κούρασής τους, όμως δεν το πλήρωσαν με ακόμη μια αναπάντεχη ήττα, όπως εκείνη απέναντι στην Μπάμπεργκ.

Το 0-4 στο 2΄ έγινε 17-7 για τον Ολυμπιακό στο 9ο λεπτό, η Εφές μείωσε σε 22-24 στο 15΄, με τον Άνταμς να αλλάζει το ρυθμό, αλλά το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα στο +8 (33-25), με τους Μάντζαρη και Ρόμπερτς να έχουν περάσει «χειροπέδες» στον ΜακΚόλουμ, περιορίζοντάς τον στον έναν πόντο.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε συγκεντρωμένος στην τρίτη περίοδο και με τον Μπράιαν Ρόμπερτς εκτός τόπου και χρόνου οργανωτικά να υποπίπτει στο ένα λάθος μετά το άλλο η Εφές πήρε το δικαίωμα που της έδωσε ο αντίπαλός της για να μειώσει σε 29-33 στο 22΄, σε 36-37 στο 26΄ και σε 39-40 στο 28΄, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 45-39 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Σιμόν πήγε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του και με ενέργειές του η Εφές προσπέρασε με 48-47 στο 33΄ και 50-47 με κάρφωμα του Μπράουν αμέσως ύστερα. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +4 (54-50) με καλάθι του Στίματς στο 37΄, αλλά τότε άρχισαν τα... ωραία από τον Ολυμπιακό.

Με 3/4 βολές κι ένα τεράστιο τρίποντο του Παπαπέτρου, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 6-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (56-54) 1:39' πριν από το τέλος. Ο Σιμόν ισοφάρισε 56-56, αλλά με νέο τρίποντο, του Σπανούλη αυτή τη φορά, έγινε το 59-56 στο 39΄.

Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 58-59 με βολές, ο Σπανούλης αστόχησε, αλλά ο Παπαπέτρου έσωσε τη φάση και ο ΜακΛιν, επίσης με 2/2 βολές, έγραψε το 58-61 στα 26΄΄, για να χάσει το (ελεύθερο) τρίποντο της ισοφάρισης ο ΜακΚόλουμ.