FIBA Champions League: Εύκολο βράδυ με Βενέτσια για ΑΕΚ

Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2017 23:44
UPD:23:59
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα (84-64) τη Βενέτσια στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του 3ου ομίλου στο Champions League, βελτίωσε το ρεκόρ της (5-4) κι έφτασε τους Ιταλούς, των οποίων υπερτερεί στην ισοπαλία.

Με τον Μαυροειδή να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και να σημειώνει τους 11 από τους 17 πόντους της Ένωσης στην πρώτη περίοδο, η Ένωση έφτασαν στο 17-11 στο 10΄.

Το ίδιο έργο συνέχισε ο Γκριν και η ΑΕΚ ξέφυγε στο 12΄ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-13), ενώ Ελονού και Μπάρλοου την έστειλαν στο +15 στο 15ο λεπτό (35-20), αλλά η έλλειψη διάρκειας επέτρεψε στη Βενέτσια να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 42-37.

Στην τρίτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα, οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να συμβαδίσουν. Με επιμέρους σκορ 28-11 σε αυτό το διάστημα, η Ένωση έκλεισε το δεκάλεπτο στο +22 (70-48), ενώ με τον Γκριν να συνεχίζει το ρεσιτάλ του στη δημιουργία η ΑΕΚ έφτασε σε μια εύκολη νίκη.