Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2017 19:32
UPD:19:50
EPA/RONALD WITTEK

Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου   0-1

Δεν έχει αντίπαλο στην Bundesliga η Μπάγερν, η οποία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Στουτγκάρδης και αύξησε τη διαφορά από την 2η Σάλκε στο +11!

Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες έπαιξε όσο ακριβώς χρειαζόταν για να φύγει με το «διπλό», το οποίο ήρθε στο 79ο λεπτό με το γκολ του Μίλερ. Ήρωας των «βαυαρών» έμελλε να γίνει ο γκολκίπερ, Σβεν Ουλράιχ, ο οποίος στο φινάλε της αναμέτρησης απόκρουσε πέναλτι!

«Έσωσε την παρτίδα» στις καθυστερήσεις η Σάλκε. Οι «βασιλικοί μπλε» συμβιβάστηκαν σε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Αϊντραχτ, «φλερτάροντας» με την πρώτη ήττα της μετά τις 23/09, αλλά ο Νάλντο «χτύπησε» στο φινάλε των καθυστερήσεων (90΄+5).

Με χατ τρικ του Φινμπόγκασον και επιστροφή από το 1-3, η Άουγκσμπουργκ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) με τη Φράιμπουργκ. Ο Σταφυλίδης παρακολούθησε από τον πάγκο την αναμέτρηση.

Την πρώτη νίκη της πανηγύρισε η Κολωνία στο φετινό πρωτάθλημα. Με σκόρερ τον Κλέμενς στο 67ο λεπτό, νίκησε 1-0 την Βόλφσμπουργκ, έφτασε στους 6 βαθμούς και θα συνεχίσει να παλεύει για την παραμονή. Αυτή ήταν η 4η ήττα στη σεζόν για τους «λύκους» που παραμένουν στους 19 βαθμούς.

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 2-0, η Βέρντερ Βρέμης είδε την Μάιντς να την ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις. Η ομάδα του Κόφελντο προηγήθηκε με τους Μπάργκφριντ (2') και Μπελφοντίλ (17') αλλά ο Κουέισον στο 70 λεπτό και ο Φράι μετά από ασίστ του Ντε Μπλάσις στο 93' χάρισαν απρόσμενα βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Γκλάντμπαχ-Αμβούργο 3-1 (9' Αζάρ, 74', 79' Ράφαελ - 53' Χαν)
Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 1-0 (67΄ Κλέμενς)
Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 2-2 (2΄ Μπαργκφρέντε, 17΄ Μπελφοντίλ - 70΄ Κουέισον, 90΄ Φράι)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε 2-2 (2΄ Γιόβιτς, 66΄ Χάλερ - 82΄ Εμπολο, 90΄+5 Νάλντο)
Άουγκσμπουργκ-Φράιμπουργκ 3-3 (1΄, 90΄ & 90+ Φινμπόγκασον - 20΄ Γκούντερ, 48΄ & 66΄ Πέτερσεν)
Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου   0-1 (79΄ Μίλερ)