Ο ΠΑΟΚ έκανε «περίπατο» με την ΑΕΚ (86-65)

Σάββατο, 16 Δεκεμβρίου 2017 18:49
UPD:19:37
MotionTeam/MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ έκανε... περίπατο στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α1 απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία διέλυσε με 86-65 στο κλειστό της Πυλαίας.

Με επιθετική πολυφωνία και αμυντική αποτελεσματικότητα, οι «ασπρόμαυροι» κυριάρχησαν στο παρκέ σε όλο το 40λεπτο, έχοντας για κορυφαίους τους Λίνο Χρυσικόπουλο (18π., 3 ριμπ., 1 ασ) και Φιλ Γκος (18π. , 4 ασ., 1κλ), ενώ για την ΑΕΚ που σκόραρε σχεδόν μόνο με βολές (23/32), ξεχώρισε πιο πολύ ο Βασίλης Καββαδάς (16π., 6 ριμπ., 2 κοψ).

Με κυριαρχία του ΠΑΟΚ κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Εχοντας τον Κατσίβελη βασικό εκτελεστή, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε τα ηνία στο σκορ (2΄ 5-0, 4΄ 9-5). Με διαδοχικά τρίποντα από τους Λαρεντζάκη, Χάρις, η ΑΕΚ μείωσε στο μισό καλάθι (5΄ 12-11), με τους «ασπρόμαυρους» να... απαντούν με επιμέρους σκορ 15-3, τον Χρυσικόπουλο να μπαίνει στην επιθετική... εξίσωση και να προηγούνται με +13 (27-14).

Η διαφορά ήταν σχεδόν στο ίδιο επίπεδο στο 11΄ (31-19), χρονικό σημείο που χρεώθηκε αντιαθλητικό φάουλ ο Τσόχλας πάνω στον Ελόνου, τη στιγμή που ο σέντερ της ΑΕΚ, φανερά, έκανε κεφαλοκλείδωμα στον πόιντ γκαρντ του ΠΑΟΚ!

Ο Ελόνου πήγε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας», οι διαιτητές συνέχιζαν να σφυρίζουν υπέρ των «κιτρινόμαυρων» (11 με 20 οι βολές για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο), με συνέπεια να μπαίνει η μπάλα στο καλάθι από τον Καββαδά και την απόσταση να μειώνεται έτσι στους 6 πόντους (13΄ 31-25).

Οι πρωτοβουλίες του Χαραλαμπόπουλου έστειλαν εκ νέου τον ΠΑΟΚ στο +10 (38-28) και το γκολ-φάουλ του Μαργαρίτη, στη συνέχεια, στο +12 (17΄ 42-30). Το σκηνικό έγινε ακόμη καλύτερο για τον ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με εκρηκτικό, αρχικά, τον Χρυσικόπουλο και στην πορεία τον Γκος, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο 24΄ στο +17 (57-40) και στο 28΄ στο +20 (66-46), με την ΑΕΚ να δείχνει, ουσιαστικά, ανήμπορη να αντιδράσει. Διαδικαστικού, περισσότερο, χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, στη διάρκεια της οποίας οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με τη μέγιστη διαφορά των 26 πόντων στο 37΄ (86-60).