Super League: Ο Κριζμάν «ξέρανε» την Ξάνθη

Σάββατο, 09 Δεκεμβρίου 2017 17:01
UPD:17:10
INTIME SPORTS/ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Η Ξάνθη ήταν ανώτερος αντίπαλος, όμως η ΑΕΛ κατόθρωσε να πάρει τη νίκη με 1-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι σκοράροντας το μοναδικό τέρμα της συνάντησης κατά τον προσφιλή τρόπο της: στο τέλος του αγώνα.

Η θεσσαλική ομάδα, που έχει σταθερά ανοδική πορεία από την ημέρα που την καθοδήγησή της ανέλαβε ο Ηλίας Φυντάνης, έφτασε στους τρεις βαθμούς με το γκολ του Κριζμάν στο τελευταίο (4ο) λεπτό των καθυστερήσεων, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης ημέρας στη Super League.

Για να φτάσει πάντως το παιχνίδι ως εκεί, οι «βυσσινί» χρειάστηκαν την απλόχερη βοήθεια της τύχης, αφού ο Γέντρισεκ σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια της εστίας του Μπόζοβιτς (37΄, 80΄).

Σαν να μην έφτανε η «γκίνια» του Σλοβάκου επιθετικού, ο Λουσέρο από την πλευρά του πέταξε στα σκουπίδια και τις τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, στο 21ο, 37ο και 92ο λεπτό.