Super League: Με τέτοιο Λιβάγια δεν φοβάται κανέναν

Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό, με τον Κροάτη να σκοράρει σε τρίτο σερί ματς
Κυριακή, 03 Δεκεμβρίου 2017 21:45
UPD:21:51
INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει πιο ευρύ σκορ και με την εμφάνισή της έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του «τελικού» της Πέμπτης με την Αούστρια, όπου θα κριθεί ποια ομάδα θα συνεχίσει στην φάση των «32» του Europa League.

Με τον Μάρκο Λιβάγια να την οδηγεί... μαεστρικά η ΑΕΚ πέρασε και από τη Λιβαδειά (2-0 επί του Λεβαδειακού) και επέστρεψε στην κορυφή της Super League μετά από 13 αγωνιστικές.

Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο στο οποίο δεν σημειώθηκαν αρκετές ευκαιρίες, με το ξεκίνημα του δεύτερου η Ένωση κατάφερε να πάρει... κεφάλι στο σκορ με το «συνήθη ύποπτο», Μάρκο Λιβάγια.

Ο Κροάτης άλλαξε την μπάλα με τον Αραούχο και απέναντι από τον Επασί πλάσαρε υποδειγματικά για να δώσει το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» (1-0). Το γκολ έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 66΄ «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Μετά από δυνατό βολέ του Τσιντώτα η μπάλα έφθασε στον Λιβάγια, ο οποίος με σουτ από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Επασί, ωστόσο, ο Αραούχο πήρε το «ριμπάουντ» και με σουτ «έγραψε» το 2-0. Γκολ που σε πολύ μεγάλο βαθμό πιστώνεται στον τερματοφύλακα της Ένωσης που με το ελεύθερο βολέ έβγαλε σε θέση βολής τον Λιβάγια.

Στο 90΄ ο Μπακασέτας είχε δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς απώλεσε ο Λεβαδειακός στις καθυστερήσεις του αγώνα, με το πλασέ του Ιωαννίδη να σταματά στο δοκάρι. Ο Λεβαδειακός έχασε το αήττητο της έδρας του και, πλέον, οι ομάδες που το κατέχουν είναι, ο ΠΑΟΚ, ο Ατρόμητος, ο ΠΑΣ Γιάννινα και η ΑΕΛ.