Premier League: Απαγορεύεται η απώλεια βαθμών για τη Σίτι

Κυριακή, 03 Δεκεμβρίου 2017 20:09
UPD:20:11
Action Images via Reuters/JASON CAIRNDUFF

Για δεύτερο σερί ματς οι «πολίτες»... βρέθηκαν στα σχοινιά, αλλά και πάλι βρήκαν τον τρόπο να σηκωθούν και να φύγουν νικητές. Μετά το 2-1 επί της Σαουθάμπτον στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ και επί της Γουέστ Χαμ στο «Ετιχαντ» και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από τη «συμπολίτισσα», Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (+8).

Μόνο εάν «αυτοκτονήσει» η Μάντσεστερ Σίτι θα χάσει τον τίτλο στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι το 57΄, αλλά κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα και να πανηγυρίσουν την 14η νίκη τους σε 15 αγώνες (έχουν μόλις μία ισοπαλία)!

Τα αποτελέσματα και οι οι σκόρερ:

Τσέλσι-Νιούκαστλ 3-1 (21', 74' πεν. Αζάρ, 31' Μοράτα - 12' Γκέιλ)
Μπράιτον-Λίβερπουλ 1-5 (51΄πεν. Μάρεϊ - 30΄ Τσαν, 32΄, 49΄ Φιρμίνο, 87΄ Κουτίνιο, 89΄αυτ. Ντανκ)
Εβερτον-Χάντερσφιλντ 2-0 (47΄ Σίγκουρτσον, 73΄ Κάλβερτ-Λιούιν)
Λέστερ-Μπέρνλι 1-0 (6΄ Γκρέι)
Στόουκ-Σουόνσι 2-1 (36΄ Σακίρι, 40΄ Ντιουφ - 3΄ Μπονί)
Γουότφορντ-Τότεναμ 1-1 (13΄ Καμπασελέ - 25΄ Σον Χέουνγκ-Μιν)
Γουέστ Μπρομ-Κρίσταλ Πάλας 0-0
Αρσεναλ-Μάντσεστερ Γ. 1-3 (49' Λακαζέτ - 4΄ Βαλένσια, 11΄,63΄ Λίνγκαρντ)
Μπόρνμουθ-Σαουθάμπτον 1-1 (42΄ Φρέιζερ - 61΄ Όστιν)
Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Χαμ 2-1 (57΄ Οταμέντι, 83΄ Νταβίντ Σίλβα - 44΄ Ογκμπόνα)