Γερμανία: Νίκες - ανάσες για Χέρτα και Αμβούργο

Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2017 21:55
UPD:22:02
EPA/SASCHA STEINBACH

Με πρωταγωνιστή τον Βένταντ Ιμπίσεβιτς, που πέτυχε δύο τέρματα, η Χέρτα νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την ουραγό του πρωταθλήματος Κολονία, στην αναμέτρηση με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 13ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο Βόσνιος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο «Rhein Energie Stadion» για την ομάδα του Βερολίνου στο 17ο λεπτό και το έκλεισε στο 64ο, με εκτέλεση πέναλτι.

Η Χέρτα έφτασε στους 17 βαθμούς και ανέβηκε στην 11η θέση, ενώ τα «κριάρια» παραμένουν στην τελευταία με μόλις 2 βαθμούς και το μέλλον τους στην Μπουντεσλίγκα διαγράφεται δυσοίωνο.

Νίκη - ανάσα πέτυχε το Αμβούργο, που επιβλήθηκε εμφατικά της Χοφενχάιμ με 3-0 στο «Volksparkstadion» και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού (11β., 15η θέση).

Τα γκολ για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, που αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, σημείωσαν οι Ακπογκούμα στο 6ο (αυτογκόλ), Κόστιτς στο 75ο και Γιούνγκ στο 88ο λεπτό.