Αγγλία: Νίκησε και τον κακό εαυτό της η Σίτι

Κυριακή, 26 Νοεμβρίου 2017 20:17
UPD:20:26
Action Images via Reuters/CARL RECINE

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε σε μέτριο βράδυ στο «John Smith's Stadium», αλλά ακόμη κι έτσι πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη μαχητική Χάντερσφιλντ και αύξησε εκ νέου τη διαφορά από τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ στους οκτώ βαθμούς.

Οι «Πολίτες» βρέθηκαν να χάνουν από το αυτογκόλ του Οταμέντι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όμως σχεδόν με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι και ο Αγουέρο ισοφάρισε.

Λίγο αργότερα ο Σανέ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα διατήρησαν μια φλύαρη υπεροχή και δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν την καλά οργανωμένη αντίπαλό τους.

Αυτά όμως ως το 84΄, όταν από καραμπόλα στον Στέρλινγκ, ύστερα από απόκρουση του τερματοφύλακα Λεσλ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και η Σίτι πήρε τη 12η νίκη σε 13 αγώνες πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

• Γουέστ Χαμ-Λέστερ 1-1 (45΄ Κουγιατέ - 8΄ Ολμπράιτον)
  • Κρίσταλ Πάλας-Στόουκ 2-1 (56΄ Λόφτους-Τσικ, 90΄+2 Σακό - 53΄ Σακίρι)
  • Μάντσεστερ Γ.-Μπράιτον 1-0 (66΄ αυτ. Ντανκ)
  • Νιούκαστλ-Γουότφορντ 0-3 (19΄ Χιουζ, 45΄ αυτ. Γεντλίν, 62΄ Γκρέι)
  • Σουόνσι-Μπόρνμουθ 0-0
  • Τότεναμ-Γουέστ Μπρομ 1-1 (74΄ Κέιν - 4΄ Ροντόν)
  • Λίβερπουλ-Τσέλσι 1-1 (65΄ Σαλάχ - 86΄ Γουίλιαν)
  • Σαουθαμπτον-Εβερτον 4-1 (18΄ Τάντιτς, 52΄, 58΄ Όστιν, 87΄ Ντέιβις - 45΄ Σίγκουρντσον)
  • Μπέρνλι-Αρσεναλ 0-1 (90΄+2 πεν. Αλέξις Σάντσες)
  • Χάντερσφιλντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (45΄ αυτ. Οταμέντι - 47΄ πεν. Αγουέρο, 84΄ Στέρλινγκ)