Γερμανία: Νέα αυτοκτονία για Ντόρτμουντ

Σάββατο, 25 Νοεμβρίου 2017 19:15
UPD:19:24
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Η γηπεδούχος Μπορούσια Ντόρτμουντ προηγήθηκε 4-0 της Σάλκε στο 25ο λεπτό (!), αλλά το τέλος της συνάντησης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα, βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 4-4!

Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ διεκδικεί, χωρίς αντίπαλο έως σήμερα, τον τίτλο του αγώνα της χρονιάς στην Ευρώπη, σε όλα τα πρωταθλήματα της Γηραιάς Ηπείρου.

Η Ντόρμουντ τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ομπαμεγιάνγκ στο 72ο λεπτό. Ο Παπασταθόπουλος ήταν βασικός σε όλο το 90λεπτο και δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 27΄, ενώ η θέση του προπονητή Πίτερ Μπος είναι πια δυσμενής, αφού η πτώση είναι ελεύθερη...

Η Λεβερκούζεν, με τον Ρέτσο βασικό αριστερό στόπερ στο 3-4-3 του Νίκο Κόβατς, νίκησε 1-0 στη Φρανκφούρτη κι επέστρεψε σε τροχιά ευρωπαϊκής εξόδου, ενώ η Λειψία σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στη Βέρντερ και περιμένει το αποτέλεσμα στο ντέρμπι Γκλάντμπαχ - Μπάγερν.

Αναλυτικά:

• Ανόβερο-Στουτγκάρδη 1-1 (76' πεν. Φέλκρουγκ - 24΄ Ασάνο)
  • Ντόρτμουντ-Σάλκε 4-4 (12΄ Ομπαμεγιάνγκ, 18΄ αυτ. Σταμπουλί, 20΄ Γκέτσε, 25΄ Γκερέιρο - 61΄ Μπουργκστάλερ, 65΄ Χάριτ, 86΄ Καλιτζούρι, 90΄ Νάλντο)
  • Λειψία-Βέρντερ Βρέμης 2-0 (34΄ Κεϊτά, 87΄ Μπερνάρντο)
  • Φράιμπουργκ-Μάιντς 2-1 (51΄ Πέτερσεν, 90΄ Κατ - 90+2΄ Μπέργκρεν)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν   0-1 (76΄ Φόλαντ)
  • Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 2-1 (51΄ Γκρέγκοριτς, 78΄ Φινμπόγκασον - 40΄ Ντίνταβι)