Euroleague: Η ανατροπή της χρονιάς από την Μπάμπεργκ

Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2017 00:31
UPD:00:39
CANTU

Με Μπάμπεργκ έκανε μεγάλη ανατροπή και νίκησε τη Βαλένθια στη Γερμανία με 83-82, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-4.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έχανε στο 37ο λεπτό με 12 πόντους (69-81), έτρεξε όμως επιμέρους σκορ 14-1 και πανηγύρισε μια «τρελή» νίκη, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Χίκμαν σημείωσε 26 πόντους, τους τρεις τελευταίους με βολές στα 3΄΄ πριν τη λήξη, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο Κάουνας, η Ζαλγκίρις νίκησε με 91-83 την Αναντολού Εφές και βελτίωσε επίσης το ρεκόρ της σε 5-4, ενώ η ομάδα του Περάσοβιτς μετρά 2-7.  Στη Σερβία, ο Ερυθρός Αστέρας «πάλεψε» για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αλλά η Μπασκόνια έφυγε με τη νίκη (85-81) από το Βελιγράδι.

Στη Βαρκελώνη, μέσα στο εορταστικό κλίμα για τη γιορτή προς τιμή του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, που συμπλήρωσε 20 χρόνια στους «μπλαουγκράνα», διέλυσε με 89-67 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, έφτασε στις τέσσερις νίκες και υποχρέωσε την «ομάδα του λαού» στην τέταρτη ήττα της.