Ισόπαλη με Κροατία η Εθνική Ελπίδων (1-1)

Δευτέρα, 13 Νοεμβρίου 2017 19:15
UPD:19:18
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η Εθνική Ελπίδων με την Κροατία, στο πλαίσιο του 1ου ομίλου του των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλό της κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτική θα μπορούσε να είχε πάρει το «τρίποντο». Οι Κροάτες έχασαν πέναλτι στο 42΄ με τον Μπρέκαλο (άουτ), ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65΄ η «γαλανόλευκη» άνοιξε το σκορ με προβολή του Γιώργου Μανθάτη.

Εννέα λεπτά αργότερα, όμως, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Μπρέκαλο να «παίρνει το αίμα του πίσω» για το χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος.

Από το 83' η Εθνική έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πασαλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρ΄ όλα αυτά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα όχι μόνο δεν πιέστηκε, αλλά έχασε και δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.