Μπάσκετ: Εύκολη νίκη στη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017 19:15
UPD:19:20
INTIME SPORTS/ΒΛΑΧΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Οι «πράσινοι» νίκησαν τους «κυανέρυθρους» με 89-66 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών και διατήρησαν το αήττητή τους στο πρωτάθλημα, παραμένοντας μόνοι στην πρώτη θέση, ενώ ο Πανιώνιος γνώρισε την πέμπτη ήττα στη διοργάνωση.

Ο αγώνας με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη ήταν για τον Παναθηναϊκό μια καλή... αποθεραπεία μετά το ντέρμπι της Ευρωλίγκας με τον Ολυμπιακό.

Ο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά με τον Ντένμον να «εκρήγνυται» στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 19-3 και μετέτρεψε το 11-13 (στο 4΄) σε 14-32 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ακολούθησε ένα καλό δεκάλεπτο από τον Πανιώνιο, που με 5 τρίποντα μείωσε στους 9 πόντους (34-43 στο 15΄) για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-52.

INTIME SPORTS/ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Ο παίκτης του Παναθηναϊκού Θανάσης Αντετοκούνμπο εν δράσει

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους (52-74), χάρις σε Αντετοκούνμπο και Ντένμον, με αποτέλεσμα να χάσει πια ο αγώνας το ενδιαφέρον του και ο Πασκουάλ να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Μήτογλου και Καλαϊτζάκη.