Μπάσκετ: Αφεντικό στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, νίκη για ΑΕΚ

Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2017 21:03
UPD:21:18
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +15 στο τέλος της τρίτης περιόδου, «κόλλησε» όμως στα πρώτα 6 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον αντίπαλό του να εκμεταλλεύεται την αδράνειά του και να «γυρίζει» το παιχνίδι, αλλά να μην προφταίνει για την ανατροπή.

Με νίκες των δύο «Δικεφάλων» ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα του Σαββάτου στην Α1 Ανδρών και τον ΠΑΟΚ να θριαμβεύει στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη.

Οι «μελανόλευκοι» ήταν ανώτεροι κι επιβλήθηκαν του συμπολίτη τους με 63-57, παρά τις τάσεις... αυτοχειρίας που επέδειξαν στην τελευταία περίοδο, ενώ η Ένωση συνέτριψε στο ΟΑΚΑ τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 86-60.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζόουνς (20π., 5 ριμπ), Μαργαρίτης (11π., 4 ριμπ., 6κλ., 1 κοψ.), ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Αθηναίου, που είχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Η Ένωση συνέτριψε στο ΟΑΚΑ τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 86-60.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο ο Κόροιβος δυσκόλεψε την ΑΕΚ μόνο στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ακολούθησε στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Μανωλόπουλου, με επιμέρους σκορ 15-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περίοδου, έφτασαν στο +21 (75-54) και «κλείδωσαν» το ματς.