Euroleague: Άλωσε το ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός

Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2017 22:51
UPD:23:26

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του επί του Ολυμπιακού εκτός έδρας, επικρατώντας στο ΣΕΦ με 70-62, στην πρώτη φετινή επιτυχία του μακριά από το ΟΑΚΑ.

Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν για δεύτερη συνεχή φορά στην Ευρωλίγκα και πρώτη στο «σπίτι» τους, με το ρεκόρ τους να είναι πια 4-2, ενώ οι «πράσινοι» βρίσκονται στο 3-3.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, εξουδετέρωσε το παιχνίδι του αντίπαλου κοντά στο καλάθι, άφησε στα ρηχά Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ βγάζοντάς τους εκτός αγώνα και, εν τέλει, πήρε μια απολύτως δίκαιη νίκη, τη δεύτερη φετινή.

Με μοναδικό διακριθέντα - διασωθέντα τον Στρέλνιεκς, τον μόνο που απειλούσε το αντίπαλο καλάθι, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε από το πρώτο ημίχρονο, εγκλώβισε με την άμυνά του τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 11-2 στο 3ο και 13-5 στο 4ο λεπτό.

Στρέλνιεκς και Μάντζαρης, όμως, έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια και στο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 17-16. Το κρυφό χαρτί του Πασκουάλ, όμως, ήταν ο Λεκαβίτσιους, που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να περάσουν στο 13΄ με 25-33, για να λήξει το ημίχρονο με 35-30 .

Ο Γκιστ σκόραρε το 30-38 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά με τα τρίποντα του Στρέλνιεκς ήρθε το 38-40 στο 24΄ και το 44-44 στο 27΄. Με το μοναδικό σημείο του αγώνα που έπαιζε καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 47-44 (29΄) χάρη στον Μακ Λιν, όμως με φόλοου κάρφωμα του Γκάμπριελ και τρίποντο του Ρίβερς (ταμπλό από τα 8 μέτρα!) έγινε το 47-49 στο 30΄.

Κι ενώ όλοι περίμεναν μάχη στο εναπομείναν δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 58-51 στο 33΄ και 61-54 στο 35΄ με τρίποντο του Λοτζέσκι. Με πέντε συνεχείς πόντους του Λεκαβίτσιους έγινε το 66-54 και η δεύτερη φετινή νίκη για τον Παναθηναϊκό, ξανά στο ΣΕΦ, ήταν γεγονός.