Μπάσκετ: Ήττα στο φινάλε για ΑΕΚ

Τρίτη, 07 Νοεμβρίου 2017 23:53
UPD:08/11/2017 00:01
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Νέα ήττα για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League, καθώς παρά την προσπάθειά της η Ένωση έχασε με 78-80 από τη Στρασμπούρ στη Γαλλία.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου πλήρωσαν για άλλη μια φορά την κάκιστη εκκίνησή τους. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 16 πόντων στην τρίτη περίοδο και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησαν την αντεπίθεση.

Με τους Σάκοτα (19 πόντοι) και Γκριν (18) να τραβούν το σκορ στην επίθεση, η «βασίλισσα» κατόρθωσε ακόμη και να προσπεράσει με τρίποντο του πρώτου (66-65), ενώ απέμεναν περίπου πέντε λεπτά για τη λήξη.

Η αδυναμία αντιμετώπισης του Ζακ Ράιτ (26π.), όμως, έμελλε να αποδειχθεί μοιραία για τους φιλοξενούμενους. Οι Γκριν και Σάκοτα ισοφάρισαν (74-74), ο Ράιτ με φόλοου έκανε το 76-74, με 1/2 βολές ο Γκριν μείωσε στον πόντο στα 38΄΄ και ο Λόγκαν στα 24΄΄ έγραψε το 78-75.

Με τρίποντο του Σάκοτα στα 22΄΄ η ΑΕΚ ισοφάρισε (78-78) αλλά το γκολ-φάουλ του Ράιτ στα 2΄΄ και η (επίτηδες) άστοχη βολή του δεν άφησαν χρόνο αντίδρασης στην αθηναϊκή ομάδα, που γνώρισε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες.