Μπάσκετ: Νέα ήττα για Άρη στο Champions League

Τρίτη, 07 Νοεμβρίου 2017 22:11
UPD:22:22
INTIME SPORTS/VILLA

Οδυνηρή ήττα (61-83) υπέστη ο Άρης από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη,  για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, άντεξε ως την αρχή της τρίτης περιόδου, στην πορεία, όμως, υπέκυψε στο τουρκικό συγκρότημα, που είχε κορυφαίους τους Μπόουτραϊτ (21π., 7 ασ), Ντίμπλερ (16π.) και Στρόμπερι (13π., 6 ριμπ.), ενώ από τους «κίτρινους» κορυφαίος ήταν ο Αθηναίου, με 18 πόντους και 6 ασίστ.

Ο Άρης προηγήθηκε με 20-12 στο 8΄, αλλά η κατάσταση άλλαξε δραματικά στη συνέχεια. Με 7/13 τρίποντα στο ημίχρονο, κυριαρχία στα ριμπάουντ και καλές συνεργασίες, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-9, το οποίο τους έφερε οδηγούς με 32-29 στο 17΄.

Με τον Αθηναίου να σκοράρει και να παίζει με τον Μπένσον, οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο 42-47, αλλά ένα σερί 10-0 της Μπεσίκτας έδωσε «αέρα» 15 πόντων στους Τούρκους (57-42), στο 28ο λεπτό.

Με τρίποντα των Μπελ και Βασιλόπουλου ο Άρης πλησίασε στους 9 πόντους (56-65) στο 33΄, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν το κρεσέντο τους από τα 6,75 μέτρα και στο 36΄ το ταμπλό έγραψε 78-59, με το παιχνίδι να έχει κριθεί.