Ιταλία: Πελάτισσα της Γιουβέντους η Μίλαν

Κυριακή, 29 Οκτωβρίου 2017 00:10
UPD:15:42
REUTERS/ALESSANDRO GAROFALO

Οι «μπιανκονέρι», αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, σημείωσαν τη δωδέκατη νίκη στις τελευταίες 13 αναμετρήσεις με τη Μίλαν, την τελευταία πενταετία.

Με δύο γκολ του Ιγκουαΐν, στο 23ο και 63ο λεπτό, η Γιουβέντους νίκησε 2-0 τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο» κι έκανε ακόμη πιο δύσκολη τη ζωή του Βιντσέντσο Μοντέλα στον πάγκο των «ροσονέρι».

Πέντε ημέρες πριν από το παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (2/11) για το Europa League, οι Λομβαρδοί έχουν σχεδόν χάσει κάθε ελπίδα για τον τίτλο, παρά το τεράστιο ποσό που διέθεσαν το καλοκαίρι για μεταγραφές, ενώ με 16 βαθμούς σε 11 αγώνες βρίσκονται στο -12 από Γιουβέντους και Νάπολι, που έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ένα γκολ του Ελ Σααράουι στο 33ο λεπτό ήταν αρκετό για να πάρει η Ρόμα τους τρεις βαθμούς (1-0) με αντίπαλο την Μπολόνια στο «Ολύμπικο».

Ο ελληνικός «εμφύλιος» αποφεύχθηκε πάντως, αφού τόσο ο Μανωλάς των γηπεδούχων όσο και ο Τοροσίδης των φιλοξενούμενων είναι τραυματίες και δίνουν μάχη με το χρόνο για να προλάβουν τους αγώνες της Εθνικής με την Κροατία, στα μπαράζ των προκριματικών του Μουντιάλ 2018.