Αγγλία: Χωρίς φρένα η Μάντσεστερ Σίτι

Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2017 22:11
UPD:22:15
REUTERS/DARREN STAPLES

Η ξέφρενη πορεία της Μάντσεστερ Σίτι συνεχίστηκε και σήμερα, με τους «πολίτες» να νικούν 3-2 εκτός έδρας τη Γουέστ Μπρομ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και να ξεφεύγουν εκ νέου με πέντε βαθμούς από τη δεύτερη Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα, που παραμένει αήττητη για 18 παιχνίδια, νίκησε για όγδοη συνεχή φορά στο φετινό πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την αντίπαλό της που παραμένει χωρίς νίκη για οκτώ σερί αγώνες.

Με γκολ του Αζάρ στο 51ο λεπτό, η Τσέλσι πήρε το εκτός έδρας τρίποντο απέναντι στην Μπόρνμουθ και παραμένει στην τέταρτη θέση, μαζί με την Άρσεναλ που δυσκολεύτηκε αλλά επιβλήθηκε της Σουόνσι με 2-1 στο «Εμιρέιτς».

Πρώτη νίκη ύστερα από τρεις αγώνες για τη Λίβερπουλ, που επικράτησε στο «Άνφιλντ» με 3-0 της Χάντερσφιλντ, ενώ την πρώτη ισοπαλία της ύστερα από 15 αγώνες κατέγραψε η Κρίσταλ Πάλας, σώζοντας το βαθμό στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στη Γουέστ Χαμ.

Αναλυτικά:

• Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 1-0 (81΄ Μαρσιάλ)
  • Άρσεναλ-Σουόνσι 2-1 (51΄ Κολάσινατς, 58΄ Ράμσεϊ - 22΄ Κλούκας)
  • Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-2   (50΄πεν. Μιλιβόγεβιτς, 90΄+6 Ζαχά - 31΄ Τσιτσαρίτο, 43΄ Αγιού)
  • Λίβερπουλ-Χάντερσφιλντ 3-0 (50΄ Στάριτζ, 58΄ Φιρμίνο, 75΄ Βαϊνάλντουμ)
  • Γουότφορντ-Στόουκ Σίτι 0-1 (16΄ Φλέτσερ)
  • Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Σ.  2-3  (13΄ Ροντρίγκες, 90΄+2 Φίλιπς - 10΄ Σανέ, 15΄ Φερναντίνιο, 65΄ Στέρλινγκ)
  • Μπόρνμουθ-Τσέλσι 0-1 (51΄ Αζάρ)